1. Çok uzun bir zaman gibi görünse de bundan bir 15-20 yıl sonra hala yaşıyor olursak buraya dönüp kimseye bu günleri hatırlatmak istemem.Zorluğundan ya da sıkıcılığından değil.Hatırlamak istemeyişimden..Zaten bir yerlere ait olamayışımın üstüne kapatılma hissi de eklendi.Ruhumunun içinde barınan bilmem kaç kadından hiç biri içinde bulunduğum bu durumdan şikayetçi değil.Çünkü biliyorum ki şikayet pis bir duygu.Dokunduğun her yere bulaşır ve en çok seni pisletir..Niko buraya harikalar diyarı diyor.Ben de her kendime yöneldiğimde buraya gelip yazıyorum.Kendini gerçekleştirmek,ifade edebilmek ne hoş..Aslında gün içinde çok şeyi not alıyorum..sonra toparlayamıyorum o ayrı.. Fakat bu aralar içinde bulunduğum gruptan bahsetmemem mümkün değil..Aşırı sempati duymamdan sebep Stefana dan giden bir Rum aile ile görüşüyorum.100 yıllık bir yara..İnsanları milletlerine,yaşayışlarına ya da değerlerine göre sınıflandırmayalı epey oldu.Demin bilinçli olarak belirtmek istedim.Çünkü o  da çok seviyor böyle bahsetmemi.Despina hanım yıllar evvel gidiyor benim doğduğum topraklardan ..O’nun ailesi de giderken-zorunda bırakılırken-anahtarlarını veriyorlar evlerinin… geri dönme umuduyla..ne onlar dönebiliyor ne o ev açılıyor o anahtarlarla ..ve üçüncü kuşak Despina evin yerini bulup yıllar sonra geliyor..o anlara şahitlik edemedim..ama kalbimin derinliklerinde hissettim o özlemi,acıyı,sevinci..

Niye birbirimizi rahat bırakmıyoruz anlamıyorum..Olmadığı yerde,ben senin gibi bakamıyorum sen de ben gibi göremiyorsun peki o zaman gel sarılıp ayrılalım neden diyemiyoruz..sebebi basit..çünkü hep haklıyız..

haklı olmayı insan olmaya değişiyoruz..insan olmayı bir kaç kez deniyor çevre anlamıyor,olmuyor diye kesip atıyoruz..Oysa dağlar taşlar bize bakıp gülüyor bence..”Heyyy ben senden çok çok yaşlıyım ve senin gibi kaçını gördüm kime bu havan” demiyor mudur?.. bence diyordur..

Herşeyin biteceğini bile bile yaşamayı haklı olmaya değişiyorum..Daha çok hissetmeye çalışıyor,anlıyor ve gülüyorum..en güzel ilaç..dinlemek..Sahi sen en son ne zaman dinledin Treno?

İLGİLİ YAZILAR