Günays. Gün – ay? s.
Kesinlikle ay. Gerisi nanay.

Bir üstadın dediği gibi;

“Sabahın hayrı şer, şerri hayır gecenin, Sabahı görüyorsak geldi ayın eceli.”

Geçmiş yine bir sene, yaşlandık iyice desene. Nerede o dağın eteğindeki gölün kenarında ufak pencereleri olan kulübe?
Devrilen dağlar mıydı? Kuruyan göller mi? Şartlar değişti, hayat zorlaştı, hedefler uzaklaştı mı? Yoksa hayaller bulanıklaştı mı?
Değişen alım gücü mü yoksa aklın gücü mü? Hakim olan hangisinin hükmü? Bence gerçek olan tek şey kahve güğümü.
İki dağ arasından geçerken telefonun kesilmesi kadar kısa, mutluluk ve hüzünlerle doluyuz. Anılara mahkum olan mutluluklar keşke yarınlara kaçsa. Bazen hazır gelse, bize ulaşsa. Nerede…
Ufak şeylerle mutlu olabilen insanlara olan hayranlığım her gün gökyüzünün üstüne çıkıyor. Biraz beyaz gül biraz lilyum. Hiç bilmezdim, bazıları için koca bir çiçek tarlası olabiliyormuş. Ufku geniş mi? Tarzı gülüş mü? Ya da benimki serzeniş mi?
İnsanoğlu hala hayalimdeki evi nasıl yıkacak onun peşinde. Ağaçlar kesilsin, hava kirlenip ozon delinsin, buzullar erisin, santraller kurulsun, hemde nükleer cinsten, sanırım sayılmadı çernobilde yaşananlar dersten.
Herkes doğrularla yaşıyor, doğru insanı arıyor, bense gerçeklerin peşindeyim. Hayalleri hep sevmişimdir, gerçekler kadar hemde. Bana sorarsanız zaten gerçeğin zıt anlamı hayal,düş olmamalı. Hayal dünyasında yaşayıp harikalar diyarından çıkmak istemeyen çok, doğru yok, yanlış yok.
Ufacık omuzlardaki dünyalar dolusu yükün herkese göre bir doğrusu çıkar inanın, ama gerçeği tektir, acısı çoktur. Bu gün vardır, konuşulur, yarın yoktur.
Mecbur kalınarak yapılan şeyler, yani sorumlulukları hayallerinden ağır olanların yaptığı, yapabildiği, yapabileceği… kısaca belkide dünyada en kıymetli, en değerli olgulardır. Seçimler yapılır, kararlar alınır, hayallere kapılar kapatılır, ufacık dünyaların gelecekleri planlanır.
Hayat işte, istediğini elde edebilmen için hep bir feragat söz konusu, ya zaman ya paran ya duyguların ya da sağlığın belki de harikalar diyarın. Bunları en aza indirebilecek seçimleri yapabilmeli insan. Bu kadar karmaşaya bir yenisinide ben ekleyeyim. Seçiminizi değiştirir mi ? Bilemiyorum ama kafanızı bulanıklaştırır.

Dediğim gibi herkesin doğrusu var ben gerçeğin peşindeyim.
Seçtiğiniz yolun sonunda yanlışlar mı daha çok acıtır? Yalanlar mı?

Her kahvenin bir sonu, içişinin bir yolu var… yanına bir çikolata şart. Aaa çikolata demişken.
Çikolata kokusuna boyayacağın ege kıyısını seçmekte zor değil mi? 🙂

İLGİLİ YAZILAR